Domy mieszkalne

Dla większości z nas jest to życiowa decyzja i ogromna inwestycja. Warto więc dokładnie zastanowić się nad wielkością domu, jego konstrukcją, rozkładem pomieszczeń by wybrać właściwy projekt i wybudować piękny dom. Polecamy współpracujące z nami biuro projektowe „MTM STYL”, które w swojej ofercie ma kilkadziesiąt ciekawych projektów domów drewnianych.

Budujemy je w dwóch systemach:

  • szkieletowym - konstrukcja ramowa usztywniona płytą OSB i obita zewnętrzną deską elewacyjną o różnych profilach.
  • z bali –  gr. 80 - 250 mm.

Do budowy stosujemy drewno iglaste suche – sezonowane lub suszone komorowo – sosnę, świerk, jodłę lub modrzew.

Posadowienie drewnianych domów nie różni się w zasadzie od posadowienia budynku w technologii tradycyjnej. Jedyną różnicą jest wielkość ław fundamentowych, które ze względu na mniejszy ciężar konstrukcji drewnianej mogą być zdecydowanie mniejsze niż w przypadku obiektu murowanego. Najlepszym wariantem fundamentu jest posadowienie na pełnej płycie betonowej.

Podłoga – na legarach w standardzie ocieplana jest wełną mineralną i wykończona deską podłogową lub płytą OSB.

Ściany zewnętrzne – ocieplane są wełną mineralną oraz zabezpieczane folią wiatroizolacyjną i paroizolacyjną. Od środka proponujemy wykończenie boazerią drewnianą lub płytą karton-gipsową.

Dach – jest to jeden z najważniejszych elementów budynku. Wieńczy bryłę budynku, spełnia funkcje ochronne i nadaje tym samym walorów estetycznych całego budynku. Dobrze ocieplony i zabezpieczony folią paro- i wiatroizolacyjną zapewni dobrą izolację od warunków atmosferycznych. Układane przez nas materiały dachowe to:

  • gont drewniany – ekologiczny materiał stosowany od setek lat na pokrycie dachu budynków różnego przeznaczenia.
  • materiały bitumiczne – ze względu na swoje właściwości i możliwości zastosowania są dość popularnymi materiałami dachowymi. Nie sprawiają wielkich trudności podczas układania, są ładne i wytrzymałe. Zaliczyć tu możemy: papy bitumiczne - płaskie i faliste, gonty bitumiczne. Podstawową zaletą jest ich niewielka masa.
  • blachy dachowe – są  jednym z bardziej rozpowszechnionych materiałów dachowych. Ich ważną zaletą jest lekkość, przez co konstrukcja więźby dachowej może być delikatniejsza. Oferowany jest szeroki wybór profili i rodzajów blachy. Najczęściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym są blachodachówki oraz blachy trapezowe.

Okna i drzwi – to elementy, które oprócz swych funkcji powinny mieć również walory estetyczne. I jedne i drugie dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, przez co można je dostosować do innych detali. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które są lepsze - drewniane czy z PCV – bo takie najczęściej montujemy w naszych domach.

  • drewniane –  stylowość, prestiż, elegancja, ekologia, naturalność, estetyka a przede wszystkim jednorodność materiałowa - to cechy, które decydują zazwyczaj o wyborze stolarki otworowej z drewna.
  • z PCV –  wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna, łatwość konserwacji, stabilność kształtu, niepalność oraz aspekty ekonomiczne - to cechy, które decydują zazwyczaj o wyborze stolarki otworowej z  PCV.